0(216) 411 51 75

Renk Planlayıcı

Ortodontistinize gittiğinizde braketlerin rengine karar vermekle başınız dertte mi? O zaman bu yazı tam da size göre, umarım yardımı dokunur.

NE RENK BRAKET TAKMALIYIM?

Braket sahibi olmanın en heyecan verici kısmı istediğiniz renkte olabilmeleri. Ama bazen seçim yapmak zor olabilir. Yirmiden fazla renk, bu renklerin tonları ve farklı renk kombinasyonları derken karar vermek zorlaşıyor. Önümüzdeki bayramın temasına uygun, burç taşınızın rengine ya da okul formanıza göre bile karar verebilirsiniz.

DİŞİMİN ÜZERİNDE Kİ BU RENKLİ LASTİKLER NE İŞE YARIYOR?

Eğer braketlerinize dikkatlice bakarsanız bizim ligatür adını verdiğimiz bu minik lastiklerin telinizi braketlerin üzerinde tutmaya yaradığını göreceksiniz. Telin dişlerinizi düzeltebilmesi için braketler yardımıyla dişinize bir kuvvet uygulaması gerekir ve bu ikisi arasında ki ilişkiyi sağlayan da ligatür lastiklerdir.

HANGİ RENKLERİ SEÇEBİLİRİM?

Ortodontistinizin çalışacağı birçok lastik markası vardır ve markaya göre renkler faklılık gösterebilir. Ama genellikle 20 farklı renk her markada mevcuttur. Bu renkler ve bunların kombinasyonları sayesinde seçim şansınız artar.

KIZLAR İÇİN BRAKET RENKLERİ

Bir karpuz gibi pembe ve yeşili deneyebilirsiniz. Pembe ve mor birlikte harika görünür, ya da mor ve turkuaz. Eğer çok parlayan bir renk olmasın istiyorsanız, pembe ve mavinin açık tonlarını deneyebilirsiniz.

ERKEKLER İÇİN BRAKET RENKLERİ

Erkeklerin en çok tercih ettiği renkler; takımlarının ve okullarının renkleridir. Sarı-lacivert, sarı-kırmızı, siyah-beyaz, bordo-lacivert…  Kırmızı, lacivert, yeşil gibi renklerin koyu tonları da dişlerinizin beyazlığını ortaya çıkarmanızda yardımcı olabilir.

BRAKETLER İÇİN HANGİ RENKLERİ DÜŞÜNMEMELİYİM?

Bazı renkler braketlerin üzerinde düşündüğünüzden daha güzel durabilir. Bazıları da düşündüğünüz gibi olmayabilir. Mesela dişleriniz ne kadar beyaz olursa olsun, braketlerinizin üzerine beyaz ligatür lastik taktırmak dişlerinizin sarı görünmesine sebep olur. Yine aynı şekilde sarı ligatür lastik de dişlerinizin olduğundan daha sarı görünmesine neden olabilir. Beyaz ve açık renk lastikler hızlı bir şekilde renklerini kaybedebilirler. Beslenme alışkanlıklarınız (Çay, kahve, alkol, köri sosi, renkli gıdalar vb.)  lastiklerin renk değiştirme sürecini hızlandırabilir. Kaçınılması gereken bir diğer renk ise koyu yeşildir. Eğer dişlerinizin arasına ıspanak sıkışmış gibi görünmek istemiyorsanız, koyu yeşilde iyi bir seçenek değildir.

SONUÇ

Hala renk için karar veremiyor musunuz? Favori renginizi düşünüz ya da önce gümüş rengi ile başlayın. Unutmayın ki her ay rutin kontroller sırasında lastiklerinizin rengini değiştirebilir ve tek bir renge mecbur kalmamış olursunuz. Eğer aklınızda ki rengin braketler üzerinde nasıl görüneceğini merak ediyorsanız braket rengi planlayıcısını kullanabilirsiniz. İyi bir kombinasyon oluşturacağını düşündüğünüz renkler var mı?  Güzel görüneceğini düşündüğünüz renklerle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.